Day 96: bagel dog

Today’s menu: bagel dog, tater tots, peach(!), cookie, milk

The lunch that started it all…the bagel dog meal that I ate last Fall was what got me thinking… The bagel dog that launched a thousand school lunch photos…

A commenter wanted to see some of the trash so I took some extra shots. I’ll try to do that again. I’m just pressed for time at lunch. Today there wasn’t as much trash as usual because the bagel dog was in a plastic wrapper versus a little container. The packaging is really part of the story. It’s just crazy to me how the packaging is cheaper than real plates and a commercial dishwasher. Of course there is a significant expense upfront, but doesn’t that dollar-cost-average out?

I think that’s a peach that I ate. I thought maybe it was a nectarine, but looking around online (I found out that there isn’t much difference between a nectarine and a peach genetically) I believe it was a peach. Of course I know you guys will correct me if I’m wrong. Whatever it was, it was good! Bring on new fruit!

***
An anonymous commenter mentioned he/she was “consistently disappointed by [my] lack of hard critique” of what I eat every day. Well. It is what it is. I’m not sure what else I can say. Should I be hopping mad day after day? I’m 96 meals into this. I’m a little fatigued.

But in an effort to “take no prisoners” (my words) I’m going to revise yesterday’s post: 
Me and a rib-b-que in an interrogation room Law-and-Order-style. At a steel table, I am staring down a processed beef patty aka Mr. Rib-b-que.
Mrs. Q shuffling papers: “I have ways to make you talk.”
titanium spork gleams from side of the padded room.
Mr. Rib-b-que nervously: “I didn’t think I would be caught.”
Mrs. Q matter of factly: “There’s a new sheriff in town and alls yous guys better watch yourselves. That goes double for Mr. Cheese Lasagna.”
beat
Mrs. Q pointedly: “What were you doing on a kid’s tray today?”
Mr. Rib-b-que sneering: “Someone put me there.”
Mrs. Q, dubious: “Likely story –” Mrs. Q grabs Mr. Rib-b-que and hurls him against the wall.
Mr. Rib-b-que starts crying
beat
Mrs. Q walks over to Mr. Rib-b-que and picks him up by the “ribs” and presses him against the wall
Mrs. Q inches from Mr. Rib-b-que: “I don’t want you hanging around kids anymore. You’re a bad influence. And you smell.”
Mrs. Q drops Mr. Rib-b-que on the floor she says, “I’m fed up with your kind.”
Mrs. Q’s heels click as she walks towards the door and slams it.
Mr. Rib-b-que is a mess on the floor.

Oh that was fun!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

, , , , ,

50 Responses to Day 96: bagel dog

  1. Katie June 10, 2010 at 1:42 am #

    Ha! The Rib-b-que Law and Order style is priceless! Love it!

    As for the meal… it can't be very healthy, but it definitely doesn't look as bad as some you've posted.

  2. April June 10, 2010 at 1:42 am #

    We had bagel dogs today too. The plus at your school is that you apparently have plastic reusable trays. We have landfill filling styrofoam ones. We attempt to recycle them. I don't think my kids were given a choice of veggie today, I went down with them to pick up their lunch and take it back to our room. They had apple rice cake "chips" that maybe was some sort of fruit/starch combo?

  3. the great pbj battle June 10, 2010 at 1:42 am #

    The school where I work will be transistioning to trays, reusable cups and flatware next school year. We currently use a compostable paper plate and a plastic spork.
    I figured this out a few months ago and I can't remember if this is just the cost of the plate or the plate and the spork.

    $.35 x 300 students= $105 per day
    $105 x 165 days= $17,325 per year in the trash.

  4. Aimee June 10, 2010 at 1:44 am #

    If it was shiny and smooth, it was a nectarine. If it was fuzzy, it was a peach. It looks more like a nectarine in the photo, but maybe it was fuzzy?

  5. Anonymous June 10, 2010 at 1:44 am #

    Those tater tots look frozen!

  6. Krisfromparis! June 10, 2010 at 1:44 am #

    First time I see one of your meals and feel like I could have eaten it…

    And- I absolutely loved your little sheriff story!!! 😉

  7. KSpice June 10, 2010 at 1:47 am #

    I loved it! Keep up the great work. I really enjoy what you write.

  8. CB June 10, 2010 at 1:48 am #

    *chung chung*

    You know, I've been a fan since the beginning, but now I think I love you.

  9. Anonymous June 10, 2010 at 1:53 am #

    that is a nectarine. no fuzz and too red to be a peach.

  10. highvoltage265 June 10, 2010 at 1:53 am #

    hahahaha, I love the interrogation.

  11. Shannon June 10, 2010 at 1:54 am #

    We affectionately refer to rib-b-que sandwiches in my house as "McSquirrel" sandwiches. Well, the kids & I do, my husband actually likes those things.

    Not that the bagel dog looks particularly appealing, but I'd take it over the ribwich any day!

  12. Lost Lindsey June 10, 2010 at 1:56 am #

    omg love that post!!!

  13. DMBY June 10, 2010 at 2:01 am #

    The bad cop cracked me up!

  14. Mrs. Q June 10, 2010 at 2:03 am #

    You guys make me laugh! Thanks for keeping me smiling!

  15. Melissa June 10, 2010 at 2:15 am #

    I've been reading you since the beginning (this is only my second or third comment), but I mean… yeah, what is there to say? I understand where the commenter is coming from, but after a while, everything just speaks for itself.

    Cute interrogation scene though. 😉

  16. Sweet Virginia June 10, 2010 at 2:19 am #

    Brilliant! Now let's interrogate the dreaded chickie nuggets!

  17. Sarah G June 10, 2010 at 2:32 am #

    So much brown! It makes me weep… ugh, even the tater tots looked anemic. I agree with the other comments. The pictures speak for themselves. What more can you say after seeing an up close and personal beefish-patty-in-gray-gravy picture? I can't believe you guys are still in school…

  18. Caroline June 10, 2010 at 2:36 am #

    The best part is when Mr. Rib-b-que starts crying.

  19. Anonymous June 10, 2010 at 2:47 am #

    Yeah, that looks like a nectarine. Love reading, though!

  20. Mrs. Q June 10, 2010 at 2:55 am #

    So we'll call it a nectarine then. As I said on twitter, I think of nectarines normally being very juicy. This one was not juicy. It was crunchy.

  21. Philippa June 10, 2010 at 3:28 am #

    Actually, I think it was rather clever of you to stimulate this much discussion and even a fair amount of media attention with this relatively simple, largely pictorial blog, Mrs. Q. It's a good example of less is more.

    Yes, you could have chosen a more hard-hitting approach, but in my experience this tends to alienate people who haven't been thinking too much about this subject. Yet.

  22. Jessica June 10, 2010 at 4:07 am #

    That looks just like a nectarine that has been prematurely ripened using chemicals.

  23. sharalyns June 10, 2010 at 4:12 am #

    No fuzz = nectarine. Crunchy nectarine = not quite ripe.

  24. ashley schoolar June 10, 2010 at 4:18 am #

    I think you've accomplished what you've set out to do (and then some). You stated from the beginning that you aren't a Nutritionist and you certainly don't play one on Television!! 🙂
    You've certainly brought to light the state of school lunches not only by eating it, but by taking pictures, blogging, AND having experts on all things food, nutrition, and some of the major players in the movement.
    You've done it with elegance and humor. You are obviously a teacher that looks at the whole child, not just the academic part of the child. You should be proud.

  25. Anonymous June 10, 2010 at 4:53 am #

    That's weird because I always think of nectarines to be crunchy and peaches to be juicy! Anyways, nice little scene there. I would rather you actually talk about how the food tasted but it doesn't really matter. *shrugs*

  26. luluvillage June 10, 2010 at 5:27 am #

    What you are doing is amazing!- keep on writing and taking photos, please!

  27. Reagan June 10, 2010 at 5:27 am #

    I agree: A picture says a thousand words. And when you post a picture of a plastic pizza with greasy cheese substitute, or a half eaten peanut butter and jelly thing (I hesitate to call it a sandwich…or anything edible for that matter), that says more than a thousand "hard hitting" critiques in my opinion.

  28. Anonymous June 10, 2010 at 5:46 am #

    haha hehe "Q"….!!

    You just made my day!!

    If you do ever get outed and you lose your job…

    LADY YOU CAN WRITE!

  29. Anonymous June 10, 2010 at 6:30 am #

    I was literally JUST thinking yesterday "well, at least she hasn't had to eat a bagel dog for quite some time now… maybe things are starting to change…"

    *sigh*

    How wrong I was. I'm sorry Mrs. Q. I must have jinxed you. 🙁

  30. mihoyonagi June 10, 2010 at 6:35 am #

    I've been lurking around your blog for ages now, and while I normally stay quiet, I must admit that do rather enjoy your wit. You are sarcastic without being mean, a trait that is not wide-spread on the internet, sadly.

    I grew up in the northwest, in a small community with no more than 60 to 80 or so kids per each grade. Our elementary school was quite small, and most of the kids in all of the classes knew one another growing up. Coming from a smaller community, however, seemed to serve us a little better in the lunch department.

    While I never recall any of our lunches being quite up to par with the health standards I have now, I do remember my lunches while growing up being far more appetizing than the stuff your students, and your poor stomach, have to endure.

    Some of the veggies you snap photos of make me shudder. As an adult I don't believe I'd touch them, so I can hardly ponder what your students might think of them. Heck, half the supposed 'meals' I wouldn't myself touch. You're a braver woman than I, let it be said.

    I'm happy you're sticking to this. Even though you're stressed out, you should feel a great sense of pride- what you're doing can change the way kids eat, can change how they eat, and can eventually change how they think about healthier food. It might not be today, and it might not be a year from now, but your blog has been gaining momentum and I believe it's only a matter of time before someone in a seat of power reads what you've done here and decides to do something about it.

    This blog is most definitely a push in the right direction. If only most steps would be taken to fix it all!

    Good luck out there, Mrs. Q.

  31. Anonymous June 10, 2010 at 7:16 am #

    peaches are fuzzy and nectarines are smooth!

    you ate a nectarine!

  32. Anonymous June 10, 2010 at 9:47 am #

    Hehe. I loled at the story. :3

    Your lunch today looks a LITTLE better than usual…I guess.

    Oh yeah, in case you're wondering, I'm an Asian 6th grader and my lunch today was fish rolls.

  33. Nilpferd June 10, 2010 at 11:23 am #

    By the looks of it the nectarine probably wasn't ripe. That would also explain why it was so crunchy 🙂

  34. Anonymous June 10, 2010 at 12:22 pm #

    i assume that you don't rip the nutritional value of each meal to shreds because you have some feeling for the people who serve you those meals – that comes through in your posts.

    the entirety of your experience and the sum total of all your posts with the photos tells the story. you don't need to dress it up.

  35. Angry Beaver June 10, 2010 at 12:29 pm #

    PBJ – I think your figures are off. Here's an example of 500 trays for $69.05. That's about 14 cents a tray. I doubt the spork costs that much more. Your point is still valid though.

  36. kragore June 10, 2010 at 1:42 pm #

    lol – Mrs Q, I think eating all that odd, chemically-based food has finally started to push you 'round the bend!
    I couldn't help but laugh as your "Lunch and Order" scene!
    – K.

  37. theemptykitchen June 10, 2010 at 1:53 pm #

    the interrogation was too funny. and i'm sorry, but every time i see a bagel dog, i think of the movie "role models", which made the fact that this was served to kids even more disgusting to me.

  38. Barbara June 10, 2010 at 2:05 pm #

    You are doing a fantastic job Mrs. Q! Blogging can be a chore especially when you have pressure to perform every day.

    Just ignore the rude comments from people who remain anonymous. Putting yourself out in a public forum takes guts…and guts you have:)

    B

  39. ettebm June 10, 2010 at 2:35 pm #

    Mrs. Q,

    This is off topic, way off topic, and I appologize in advance. I am a school nurse. We have an amazing school garden. (I tried to email pictures to you last week, but it was too much data and I became frustrated.) Last week we had lettuce and radishes from our garden. Today, we are going to have "salad" from the garden again.

    I will try again to get those pictures off to you.

  40. Anonymous June 10, 2010 at 2:57 pm #

    Does the wrapper on that bagel dog say "barkin' bagel"? I'm not sure that food should be labeled with animal noises, it just brings to mind too many scary thoughts about ingredients.

  41. Renee June 10, 2010 at 3:29 pm #

    It was crunchy? Maybe it was an apple –that's what the picture looks like 🙂 Or maybe it was some new combination fruit? I just cut up a nectarine for my daughter's breakfast this morning, and it was definitely not crunchy!

  42. Jeff Gauch June 10, 2010 at 7:47 pm #

    First off I'd like to join the others in saying I enjoyed your little vignette.

    As far as the economy of trash vs. washing you need to look at all the costs. 1 dishwasher getting paid minimum wage for 4hr/day during the school year will bring home around $4800/year. On top of that you have payroll taxes and other employment costs that depend on your location and what kind of union agreements would apply. You then need to factor in utility and soap costs. Then there's the opportunity costs of all the trays and dishes (it'll be somewhere in the $5-10 range per student).

    It all depends on where you are, since employment costs for the dishwashers will be the largest expense, but it may be more cost effective to throw away cheap packaging.

  43. stephanie June 10, 2010 at 8:09 pm #

    As a food service director, it's not the cost of the equipment or plates that needs analyzed; it is the cost of the labor. Looking at the financials from last month, labor (including retirement/benefits/etc.) ate up 68% of my entire budget. This, of course, means that I pay more for people than food! You can buy a LOT of styrofoam trays (at a cost of only pennies) for the price of labor of one person for the year. (But please don't get me wrong, I loathe the trays and we are going to transition them out in time.)

  44. Anonymous June 10, 2010 at 9:40 pm #

    Your posts are hilarious and are the awful truth of how the public school system decides to feed it's children (similar to shoving slop down an animals throat). I applaud you for shining light on what most people either ignore or are ignorant of. Thankfully it's people like you that will help change this problem in society.

  45. Anonymous June 10, 2010 at 9:58 pm #

    I have to agree with a previous poster….I thought it was a really crappy looking apple when I saw the photo.

  46. Krisfromparis! June 10, 2010 at 11:21 pm #

    I forgot to comment (further above) on the fact that I'm not really a big fan of "after meal" photos with all the trash showing!! Yes it does emphasize how much waste one meal can produce, but I find it unappetizing and it might turn me away from looking at any new post photos! But maybe that's just me- maybe it doesn't bother anyone else…For me the lunch as it is speaks for itself!

  47. Salty Mom June 11, 2010 at 12:17 am #

    Love the RibQ smack down and todays lunch looked less appetizing but portions seemed right.

  48. Dribs June 11, 2010 at 1:10 am #

    I loved the 'Lunch and Order' scene! Have you considered how the 'tots always seem to hang out in 'gangs' and are of the same size and shade?

  49. Ren June 11, 2010 at 1:53 am #

    I've been lurking for weeks but thought I should comment just to let you know I literally LedOL (laughed out loud?) at the interrogation. I think you're doing an amazing job on this blog considering that you have a very full life apart from it. Thanks for caring about something beyond your own and your family's welfare and health.

  50. Anonymous June 11, 2010 at 2:17 pm #

    "Of course there is a significant expense upfront, but doesn't that dollar-cost-average out?" Probably. I work in a commercial kitchen. I averaged the cost out to a per plate average of 0.3 cents per plate to wash in a commercial washing machine (including labor). Most likely the packaging costs up to 10x more. Of course no school would see that as a separate cost because it is bundled in with the cost of the entrée. The school only sees the cost of the labor for the dishwasher, which they would have to eat (no pun intended) compared to not with pre-packaged.

Site Meter